Kompetenciakörök
Minden közösség előírásokra, szabályokra épül, melyek írottan (pl. jogszabály) és íratlan módon (pl. illem) vannak jelen, és megkövetelik tőlünk az elvárt viselkedésmódot a társas kapcsolatainkban, konkrét élethelyzetekben és a munkavégzésünk során. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire képes ezen szabályokat elfogadni, mennyire alkalmazza és mennyire ragaszkodik a szabályokhoz a konkrét élethelyzetekben.
Az ember társas lény, szüksége van arra, hogy érzéseit, gondolatait megossza a számára fontos, szűkebb-tágabb környezetével, ezért törekszik jó családi, érdeklődésének, gondolkodásmódjának megfelelő baráti, munkahelyi kapcsolatokra. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire barátságos, mennyire tud a többi ember számára szimpatikus módon megnyilatkozni, mennyire képes a személyes kapcsolatok gyors és zökkenőmentes kiépítésére és a már megalapozott kapcsolat fenntartására.
Az élet minden területén, különösen a munkahelyi környezetben szükséges a többi emberrel történő együttműködés. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire látja át és mennyit tesz az együttműködési folyamatokért a munkafolyamatok során, már kialakult együttműködési folyamathoz mennyire tud csatlakozni, vagy mennyire tudja kezdeményezni azt, mennyire tud együttműködni a közös cél érdekében társaival.
Az emberi kapcsolatok kiépítése és fenntartása általában azon személyeknek megy jobban, akik orientáltak arra, hogy emberi, munkahelyi kapcsolataikban figyeljenek másokra, azok igényeire és lehetőségeire. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy az Ön viselkedését mennyire jellemzi a másik személy tisztelete és a kölcsönösségen alapuló kapcsolat működtetése.
Az élet része, hogy az egyén optimális önállósággal élje azt, szervezze, rendezze dolgait, a munka során tisztában legyen saját területével, kapcsolódó feladataival és azt önállóan, hatékonyan és folyamatosan elvégezze. Ezen kompetencia során megvizsgáljuk, hogy Ön mennyire tud önállóan dolgozni, mennyire látja feladatait, saját döntései körét és összefüggéseit, illetve saját feladatai ellátása során mennyire "megy a saját feje után".
Mind az emberi kapcsolatokban, mind a munkafolyamatokban kiemelt jelentősége van a megbízhatóságnak. A munkáltatók döntő többsége olyan munkavállalót kíván alkalmazni, aki megbízható, tisztában van feladatival, felelősséggel látja el munkáját. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire végzi megbízhatóan a munkáját, annak során nem kell-e ellenőrizni, nem kell-e figyelmeztetni, kiegyensúlyozottan, pontosan és határidőre látja-e el feladatait.
Valakiért, valamiért felelősnek lenni azt jelenti, hogy szeretünk, elköteleződtünk valami, valaki iránt, azt értékesnek tartjuk és felelősséget érzünk magunkban érte. Emellett felelősnek kell lennünk cselekedeteinkért (akár szándékos, akár nem akaratlagos) és azok következményeiért, ennek pedig kiemelt fontossága van egy munkahelyen. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire lelkiismeretesen és felelősséggel látja el a munkáját, a feladatokat mennyire érzi sajátjának.
A konfliktusok az élet velejárói, az ember elkerülni nem tudja azokat, de nagyon lényeges, hogy hogyan kezeli. Ezen kompetencia tekintetében azt vizsgáljuk, hogy Önnek mi az első reakciója egy konfliktushelyzetben, leblokkol, elkerüli, generálja, vagy objektív és konstruktív marad.
A rohanó mindennapokban, a munkahelyi környezetben gyakran előfordulhat, hogy olyan érzelmileg feszítő helyzetekbe kerülhetünk, melyre nincs közvetlen hatásunk, elkerülni nem tudjuk azt. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy az Ön számára mennyi az a frusztráció mennyiség, amennyit képes elviselni, kezelni anélkül, hogy eredetei célját megváltoztatná, vagy a gyakori ismétlődése során károsodna az egészsége.
A munkáltatók többsége elvárja, hogy alkalmazottai gyorsan fogadják el a szervezetben, munkafolyamatokban bekövetkező változásokat, mint tényt, mind viselkedésükben, mind gondolkodásukban gyorsan alkalmazkodjanak a változáshoz. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön viselkedésében mennyire áll pozitívan a megváltozott körülményekhez és abból mennyire tud a lehető legjobbat kihozni.
Számtalan hatás éri az embert, ami kibillentheti stabilitásából. Önmagában a külső környezetre adott érzelmi reakció természetesnek mondható, azonban a kiegyensúlyozott lelki működés azt jelenti, hogy az érzelmi kibillenés után az egyén "vissza tudja állítani" kiegyensúlyozott működését, és objektív döntésekre, cselekedetekre képes. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire tudja nehéz helyzetekben az érzelmeit kontrollálni, illetve azt, hogy mennyire tudja határait tartani.
Bárki kerülhet olyan élethelyzetbe, amely túl sok terhelést jelent a számára, azonban ez a "küszöb", azaz a túl sok terhelés mindenkinél máshol van. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire tudja megfelelően kezelni terhelt élethelyzetben érzelmeit, figyelmét, vagy éppen cselekedeteit.
Az egyes munkakörök nagyon különböznek abban, hogy milyen mértékben egyhangúak, de a legtöbb munkakörben található olyan tevékenység, amely nagyon rutinszerű, mégis szükséges az odafigyelés és a hiba nélküli feladat ellátás.
Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Önt mennyire tűri jól az egyhangúságot, mennyire képes figyelmét fenntartani a kevés inger és az egyhangúság ellenére is.
Megszámlálhatatlan helyzetbe kerül az ember naponta, melyben gyorsan és ésszerűen szükséges átlátnia a helyzetet, az adott helyzetben elkülöníteni a fontos és lényegtelen dolgokat, logikusan és gyorsan végiggondolnia a lehetőségeket és a hozzá kapcsolódó következményeket, majd mindezek alapján döntést hoznia.
Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire tudja ezen ítéletalkotási folyamatot gyorsan és zökkenőmentesen végezni.
Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire tudja ezen ítéletalkotási folyamatot gyorsan és zökkenőmentesen végezni.
Az emberek döntéseit, cselekedeteit meghatározhatják az érzelmeikre és a tényekre alapozott logikus döntések, azonban számtalan munkakörnyezetben erősebb az úgynevezett elemzési-potenciál iránti igény, ahol a munkáltató elvárja, hogy az adott témakörben felmerülő minden fontos információt alkalmazottja gyűjtse össze, összegezze, és a felmerülő információk alapján lehetséges megoldásokat gondoljon végig, dolgozzon ki.
Azt vizsgáljuk ezen kompetencia során, hogy Ön mennyire alkalmas arra, hogy a rendelkezésére álló információk, ismeretek felhasználása alapján, logikus indokokra építve végezze munkáját.
Azt vizsgáljuk ezen kompetencia során, hogy Ön mennyire alkalmas arra, hogy a rendelkezésére álló információk, ismeretek felhasználása alapján, logikus indokokra építve végezze munkáját.
Probléma lehet minden olyan kérdés, feladat, élethelyzet, amelyre nem tudjuk azonnal a választ, a megoldást, azaz nincs rá rutinszerű, kész válaszunk.
Azt vizsgáljuk ezen kompetencia során, hogy Ön mennyire nyitott a problémás helyzetek kezelésére, mennyire elkötelezett és felkészült arra, hogy egy problémahelyzetre többféle megoldási lehetőséget ajánljon, mennyire jellemző Önre, hogy ezen megoldási javaslatok között többségében jelennek meg az eddig nem használt megoldási lehetőségek.
Azt vizsgáljuk ezen kompetencia során, hogy Ön mennyire nyitott a problémás helyzetek kezelésére, mennyire elkötelezett és felkészült arra, hogy egy problémahelyzetre többféle megoldási lehetőséget ajánljon, mennyire jellemző Önre, hogy ezen megoldási javaslatok között többségében jelennek meg az eddig nem használt megoldási lehetőségek.
Az emberek nagyban különböznek abban, hogy hogyan viselkednek egy új közösségben, mennyire oldódnak fel könnyen, milyen gyorsan építenek kapcsolatokat.
Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire könnyen találja meg a helyét egy új csapatban, mennyire könnyen veszi fel a „fordulatszámot”.
Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire könnyen találja meg a helyét egy új csapatban, mennyire könnyen veszi fel a „fordulatszámot”.
A társadalmi szabályokhoz, a körülöttünk lévő emberekhez, helyzetekhez és körülményekhez valamilyen szinten folyamatosan alkalmazkodnunk kell. Ezen kompetencia segítségével azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire könnyen alkalmazkodik az emberekhez, szabályokhoz, helyzetekhez és körülményekhez.
Minden munkáltató tökéletes munkavállalóról álmodik, akik sosem vét hibát és minden munkafolyamatot a lehető legkiválóbban lát el. Sajnos az élet nem így működik, mindenki hibázik néha kisebb vagy nagyobb dologban.
Azt vizsgáljuk ezen kompetencia során, hogy Ön mennyire iktat be önállóan az élete, a munkája során ellenőrzési pontokat annak érdekében, hogy feladataiban kiküszöbölje a hibázás lehetőségét.
Azt vizsgáljuk ezen kompetencia során, hogy Ön mennyire iktat be önállóan az élete, a munkája során ellenőrzési pontokat annak érdekében, hogy feladataiban kiküszöbölje a hibázás lehetőségét.
Az emberek alapvetően különböznek a tekintetben, hogy munkafeladataik ellátása során mennyire dolgoznak saját kialakult metódusuk, módszereik mentén, mennyire tervezik meg és hajtják végre feladataikat lépésről-lépésre. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire alakít ki saját metódust a munkavégzés során, mely segíti Önt a gyorsabb és átláthatóbb feladatellátásban.
Munkaerő-piaci szempontból a pontos feladat végrehajtása azt jelenti, hogy a munkavállaló a kiadott feladatot végzi el, úgy és akkora, ahogy azt elvárták tőle. Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Önt mennyire tudja végrehajtani a kiadott utasítás, vagy mennyire tér el attól.
Az embereket, a világot a célok elérésének szándéka és arra irányuló tevékenységek sokasága, azaz a céltudat vitte előre.
Azt vizsgáljuk ezen kompetencia során, hogy Ön mennyire tudja a szemét a célon tartani, azaz érzelmeit, gondolkodását mennyire tudja a cél elérésének szentelni, hogy cselekedeteivel elérhesse azokat.
Azt vizsgáljuk ezen kompetencia során, hogy Ön mennyire tudja a szemét a célon tartani, azaz érzelmeit, gondolkodását mennyire tudja a cél elérésének szentelni, hogy cselekedeteivel elérhesse azokat.
Az emberek nagyon különböznek abban, hogy ki mennyire elszántan próbálkozik - akár kudarcok ellenére is – hogy véghezvigyen valamit. Valaki az első nehézség hatására feladja, valaki pedig több kudarc után is kitartóan törekszik a megoldandó feladat végrehajtására. Ezen kompetencián belül azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire kitartó és hogyan reagál a felmerülő nehézségekre.
Az élet, a munka, a feladatok elvégzéséről és a rendelkezésre álló idő optimális kihasználásáról szól. Ha nem megfelelő az időgazdálkodásunk, akkor nem jól tudjuk kihasználni a rendelkezésünkre álló időt és nem tudjuk megoldani a szükséges feladatokat.
Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire tudja feladatait priorizálni, azokhoz megfelelő időbeosztást készíteni, illetve a kidolgozott ütemtervet megtartani.
Ezen kompetencia során azt vizsgáljuk, hogy Ön mennyire tudja feladatait priorizálni, azokhoz megfelelő időbeosztást készíteni, illetve a kidolgozott ütemtervet megtartani.
Manapság nagyon gyakori, hogy különböző kultúrájú emberek élnek, vagy dolgoznak együtt. A multinacionális nagyvállalatok a világ minden tájáról érkező munkavállalókat alkalmaznak, így könnyen előfordulhat, hogy sokféle, nagyon különböző kultúrájú emberrel kell együtt dolgozni. A kompetencia azt vizsgálja, hogy Ön mennyire áll nyitottan és érdeklődéssel a különböző kultúrákból érkező emberekhez, mennyire okoz nehézséget Önnek a különbségek kezelése.
Mindannyiunk életében van néhány ember, akikhez teljesen őszinték tudunk lenni, a többi emberrel szemben pedig felveszünk egy álarcot, mely elfedi apró hibáinkat, hiányosságainkat. Ennek megléte természetes folyamat, azonban mértéke egyénenként különböző. A mindennapi élet, a munkafolyamatok során lényeges az, hogy mennyire van meg Önben az az igény, hogy a társadalmi elvárásoknak megfelelően igyekszik viselkedni, és ennek során jobb képben kívánja feltüntetni önmagát a valóságnál.